"V málokterém modelu se tančí tak pohodlně"
Jan Klouček
28. listopadu 2023
Autor: Jan Klouček
Recenze Dynafit Tigard 130 Ski Touring Boot (Unisex)
Dynafit se vrací zpět na sjezdovky a po dekádách představuje botu na sjezdové lyžování – Dynafit Tigard 130. Pojďme se na tu novinku podívat blíže a zjistit, nakolik je pravdivé marketingové tvrzení „First up, First down“. Opravdu přišel čas, kdy mohou jedny boty vládnout všem?
Jedny lyžáky na vše?
Tigardy zaujmou na první pohled. Na rozdíl od drtivé většiny skialpinistických bot mají hned čtyři přezky, což v kombinaci s logem Dynafitu působí až nepatřičně a evokuje vzpomínky na slavné 3F Comp S. Hned druhá myšlenka ovšem patří hmotnosti. Robustní konstrukce dává naději na dobré sjezdové vlastnosti, ale půjde v tom vůbec ještě chodit? Zdá se, že ano; hmotnost se podařilo dostat těsně pod 1 600 gramů, což vypadá zajímavě. Na to, jak masivně působí, jsou pocitově lehké. Konkurenční model Ranger od Fischera má o 200 gramů více (i když ten již cílí čistě do freeride sektoru).
Technické řešení aretace komínu vychází z modelu Hoji, resp. systému Hoji Lock, který zde doplňuje robustnější konstrukce, a právě čtveřice přezek. Podařilo se také zvýšit flexibilitu komínu, který umožňuje pohyb v rozsahu 70°. Tigardy jsou vyrobeny z Grilamidu v kombinaci s karbonovými vlákny, což jim dodává potřebnou pevnost a lehkost. Důraz konstruktéři kladli i na pohodlí: jak uživatelské, tedy to, jak jednoduše se bota obouvá nebo přepíná z chůze na sjezd; tak pocitové: kdy boty nejsou (101 mm) zase abnormálně široké, ale podobně jako například model Radical, by jejich tvar měl vyhovovat drtivé většině uživatelů. Podrobnější popis zaslouží vnitřní botička Dynaffiter 15, která je zaprvé tepelně tvarovatelná, což znamená, že si ji můžete přizpůsobit dle tvaru vaší nohy, ale hlavně je nově kompatibilní se všemi skialpinistickými botami Dynafit! To zapadá do nového konceptu sdílení dílů pro lepší opravitelnost a zejména celkovou udržitelnost.
Rychleji dolů než nahoru
Nyní už se ale pojďme podívat na to, zda nové Tigardy opravdu mají šanci nahradit klasické sjezdové boty a stát se univerzálními pro všechno. Během pár dnů, kdy jsme měli možnost je testovat, se nám líbily. Jsou nadmíru pohodlné, přes svou robustnost pocitově lehké a opravdu tuhé. Ocenit musíme přilnavou podrážku GripWalk, kterou znáte ze sjezdových modelů, ale na skialpech je unikátem. Z toho také vyplývá, že Tigardy lze zapnout jak do klasického sjezdového vázání, tak i do rámového. Jsou kompatibilní s plně automatickými mačkami. GripWalk lze rovněž po opotřebení jednoduše odšroubovat a vyměnit.
Co u bot ještě umocňuje jejich sportovní a dravý feel, je zvětšený náklon komínu na 12–15 stupňů, takže se do bot můžete opravdu opřít. Párkrát se nám během testu stalo, že v jarní krustě odskočily přezky a museli jsme je znovu zapínat. Možná jsme ale měli jen smůlu na typ sněhu. Na nohách jsme měli vyšší model s označením tuhosti 130, přičemž k dispozici je i „light“ verze ve flexi 110. Verze se odlišují barevným provedením.
Jak se dá čekat, jak silné jsou Tigardy při cestě směrem dolů, tak drobně ztrácí při chůzi nahoru. Ne snad, že by cokoliv komplikovalo pohyb, nebo něco nefungovalo, ale hmotnost 1,6 kg je přeci jen znát. Hádáme ale, že tohle bude otázka osobních preferencí. V Krkonoších nebo na táhlých, dlouhých přesunech vás budou trochu tížit, v pořádných horách ale objevíte jejich přednosti. Navíc parádně poslouží i během odpoledního après-ski. V málokterém modelu se tančí tak pohodlně.
Výhody
vysoká tuhost pro sjezd / pohyb komínu v rozsahu 70° pro chůzi
relativně nízká hmotnost
udržitelný koncept
univerzální podrážka GripWalk
Nevýhody
na stoupání diskutabilní hmotnost